میخچه و درمان آن در طب سنتی

۲۰ دی ۱۳۹۳ ۰۶:۰۰:۵۲ ب.ظ

میخچه و درمان آن در طب سنتی

میخچه چیست؟

 میخچه یکی از مشکلات رایجی است که بیشتر انسان‌ها دست کم یک‌بار آن را در طول زندگی تجربه می‌کنند. میخچه در نقاط مختلف پا به ویژه در ناحیه انگشتان و مفاصل آن دیده می‌شود. درحقیقت میخچه واکنشی است که پوست بدن در برابر فشارهایی قرارمی‌گیرد که به صورت مستمرو به دلایل مختلف مثل تنگی کفش یا اضافه وزن به سطح پوست وارد می‌شود و به صورت برآمده و ضخیم شدن پوست به اندازه یک دانه عدس یا ذرت پیش می‌رود. بی‌توجهی به درمان میخچه گاهی افراد را وادار به انجام جراحی و خارج کردن آن از بدن می‌کند، درحالی که درمان میخچه یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌هاست به شرط آنکه درمان آن در زمان مناسب انجام شود. 
عوامل خطرزا ی مخچه
دلایل مختلفی برای ابتلا به میخچه وجود دارد که بسیاری از آنها به  دلیل بی‌احتیاطی و بی‌توجهی خودمان به وجود می‌آید.  پوشیدن کفش‌ یا جوراب تنگ، تماس بیش از اندازه انگشتان با رویه کفش‌، پوشیدن کفش یا صندل بدون جوراب و پیاده‌روی طولانی و مستمر، استفاده از کفش‌های پاشنه بلند و تنگ، عدم درمان قوس کف پا و افزایش فشار بر انگشتان و سینه‌ پا و در نهایت تقسیم نامتعادل وزن روی پاها از جمله عواملی است که موجب می‌شود پا و انگشتان آن در معرض فشار قرار بگیرند و احتمال ابتلا به میخچه در آنها تقویت شود، بنابراین اگر نسبت به این موارد بی‌تفاوت باشید به مرور شاهد درد مفصل انگشتان، التهاب، برآمدگی و سفتی پوست و دردهای نقطه‌ای در موضع میخچه خواهید بود.


درمان میخچه

در طب سنتی و طب‌های مكمل در سراسر جهان برای درمان میخچه تدابیر مختلفی توصیه شده است اما یكی از كاربردی‌ترین شیوه‌های درمانی خانگی كه قابل استفاده برای همه مردم است، استفاده از سیر برای درمان میخچه است.برای این منظور كافی است یك عدد سیر تازه را له كرده و آن را روی میخچه به‌مدت نیم ساعت قرار دهید. تكرار این شیوه به‌مدت یك هفته به درمان میخچه و برطرف شدن آن كمك می‌كند. برخی از درمانگران طبیعی استفاده از كشمش را نیز در درمان میخچه موثر می‌دانند و معتقدند قرار دادن كشمش له شده روی میخچه و استمرارآن برای چند ر

وز به درمان آن كمك می‌كند.

منبع: http://www.noonoab.com/post/33953